BÍGL.CZ: PORADNA ...

 

Prozatím zde najdete jen několik základních rad, ale postupně by se tato stránka měla rozšiřovat i o další...

 Než si pořídíte Bígla...

    První a zároveň nejdůležitější radou je, že koupi bígla (ostatně stejně jako každého psa či jiného živého
    tvora) je potřeba dobře zvážit. Jak už je uvedeno v popisu, je bígl původem honič, z čehož logicky vyplývá,
    že bude potřebovat spoustu volného prostoru k pohybu (a taktéž Vašeho volného času).

    V době přípravy našich stránek jsme obdrželi mj. email, ve kterém se pisatelka v předvánočním shonu snažila
    sehnat bígla jako překvapení pod stromeček. Na koupi by se měla domluvit celá rodina, neboť ta by se měla stát
    jeho "smečkou".

 Cena bígla...

   Poměrně často se ve svých dotazech ptáte: "Kolik stojí bígl?".Cena bígla je dána především tím, zdali je s PP    (=průkaz původu) nebo bez něj. V prvním případě je cena mezi 1000 a 3000, v druhém 4000-8000,- Kč. Určitě se    vyplatí pořídit bígla s PP a odebrat ho od zkušeného chovatele (z chovné stanice).

   Zároveň je ale potřeba upozornit, že koupí bígla výdaje nekončí, ale začínají. Kromě dalších jednorázových    položek (miska na žrádlo, bouda nebo pelíšek ...) se začne projevovat ve vaší peněžence položka za žrádlo.
   Bígl se může dožít až 14 let, takže jistě uznáte, že to do budoucna nebude malá položka. Štěňata se kupují    odčervená, nicméně psa je potřeba rovněž nechat očkovat a návštěva veterináře není také v jeho životě jen    jedna ... Prostě chcete-li psa, musíte počítat, že vás to bude něco stát ...

 Bígl a toulky ...

   Další důležitou součástí povahy Bígla je jeho "zmizení" poté co narazí na stopu. Jak známo, bígl má velmi dobrý    čich a silný vjem dokáže v jeho mozku okamžitě přeskládat priority jeho zájmu. Vhodné je proto na jeho
   obojek umístit telefonní číslo na majitele. S útěky souvisí část "výchova bígla", které se budeme věnovat později,    takže teď jen jedna historka se šťastným koncem, které jsem byl mimoděk svědkem u brněnského nádraží, kdy    majitel při vyzvednutí svého bígla dostal od paní, která ho přivolala na otázku: "Co jsem dlužen?" odpověď:
   "Nic já mám taky Bígla..." :-)

   BÍGL.CZ


   K tomu dodává Jolana Michalcová: Tak tady pročítám inzeráty a je mi z toho opravdu smutno. Tolik bíglů hledá nový    domov jen proto, že jeho páníci na něj nemají čas nebo nedostali pravdivé informace o tomto plemeni. Prosím vás, pro    ty, kdo si chcete pořídit štěně bígla, tak tu uvádím pár důležitých informací, abyste měli možnost si vše důkladně    rozmyslet. Bígl je krásné plemeno, ale je to LOVECKÝ pes-honič. Má temperamentní povahu, je velmi inteligentní a je    to smečkový pes. Takže od mala potřebuje láskyplnou, ale důslednou výchovu a kontakt se svou lidskou smečkou. Je    potřeba s ním chodit pravidelně ven a pokud možno navolno v místech, kde mu nehrozí nebezpečí. Je potřeba, aby pro    štěňátko byl volný pohyb naprostou samozřejmostí a bylo zvyklé chodit na volno v lesích, lukách či na polích a vy ho učili    přivolání na jméno a ultrazvukovou píšťalku. Nebojte se, malé štěně vám do 6ti měsíců neuteče. Je třeba měnit místa    venčení, aby si vás štěně hlídalo. Dbejte, abyste si udělali dobrý kontakt se psem, to je velmi důležité pro dobré soužití v    rodině. Já osobně doporučuji nějaké aktivity, kde může bíglík uplatnit svůj temperament. Dobré je se štěňátkem chodit    do psích školek, na cvičák nebo později třeba zkusit agility či jiný vhodný psí sport. BÍGL SE UČÍ DOBŘE A HLAVNĚ    RÁD. Navíc se při těchto aktivitách tvoří velmi dobré pouto mezi vámi a psem. Pokud se svému štěňátku budete hodně    věnovat, tak v budoucnu oceníte váš investovaný čas. Budete moci jít se svým psem kamkoliv a bude vám dělat    výborného společníka. V opačném případě, kdy necháte vyrůstat štěně jako dříví v lese, tak se můžete dočkat nejen    toho, že vám začne bígl utíkat, nebude poslouchat, ale začne ničit i věci doma. On za to vlastně nemůže, protože se snaží    na sebe upozornit. Je to vlastně jako s malými dětmi, také chtějí pozornost. Rozhodla jsem se napsat tento příspěvek    hlavně pro vás, kteří nemáte žádné informace a zkušenosti s výchovou tohoto krásného plemene. Přiměly mě k tomu také    časté telefonáty a maily lidí, kteří mě žádají o radu a pomoc, a kteří mají zdravotní nebo výchovné problémy se svými    štěňaty nebo dospělými bígly. Bohužel musím podotknout, že se ve většině případů jedná o bezpapírová štěňata.
    Proto apeluji na každého, kdo budete kupovat štěně ať s PP nebo bez PP. Koukejte se jak se chovají rodiče    štěňat, v jakém zdravotním a psychickém stavu jsou rodiče i štěňata a v jakém prostředí žijí. Vyptejte se    prodávajícího na všechno, na povahu, výchovu, nechte si ukázat záznamy o očkování a odčervení v očkovacím    průkazu štěněte. Pokud nedostanete dostačující informace nebo prodávající není ochoten se s vámi bavit,    jděte raději pryč. Tohle jsou opravdu důležité věci, kterých byste si měli všímat než si odnese štěňátko domů,    pokud chcete, aby vám dělalo radost.